W tym roku w Szkole Noblistów obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych rozpoczęliśmy już 18 września lekcjami języka rumuńskiego. Zajęcia prowadzone były przez Pana Józefa Palankiewicza, doświadczonego nauczyciela i tłumacza. Uczniowie zajęcia realizowali za pomocą Skype, a język Draculi okazał się mieć wiele zapożyczeń z języka francuskiego, włoskiego oraz hiszpańskiego. Główne obchody EDJ zostały połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Turystyki.

We czwartek 26 września wszyscy uczniowie zebrali się rano w swoich klasach, przebrani za podróżników, aby wykonawszy osobiste dzienniki podróży, wyruszyć w podróż po europejskich krajach. Tego dnia każda klasa odwiedziła kolejno: Włochy, Belgię, Kraj Wikingów, Czechy, Anglię i Grecję. W każdym kraju czekało na nich inne pasjonujące zadanie. We Włoszech uczniowie samodzielnie przyrządzali pizzę, w Belgii - powitani przez Smerfa i Smerfetkę - najpierw mieli możliwość pospacerować po Brukseli śladem komiksowych murali, a potem sami tworzyli komiksy - w języku francuskim oczywiście. W Kraju Wikingów po obejrzeniu krótkiego filmu przedstawiającego historię tego ludu, nasi dzielni podróżnicy najpierw układali piosenkę zagrzewającą do walki, a potem stawali w szranki w pokojowych starciach Wikingów. W Czechach na uczniów czekał Krecik z Sąsiadami, którzy przygotowali dla podróżników ciekawe zagadki językowe. W Anglii uczniowie zostali przywitani przez - uwaga: aż dwie królowe - Elżbietę I i Elżbietę II. Najpierw zapoznali się z różnymi brytyjskimi symbolami, a potem mogli sprawdzić swoją wiedzę o Wielkiej Brytanii w quizie w aplikacji Kahoot, prowadzonym oczywiście przez królowe. Ostatnim krajem, gdzie czekało na uczniów mnóstwo atrakcji - włącznie z degustacją różnych przystawek, była Grecja. Ten kraj każdy z podróżników opuszczał z własnoręcznie wykonanym wieńcem laurowym na głowie.

W każdym z krajów, po wykonaniu zadania, uczniowie otrzymywali jedną literkę do zapisania w swoich dzienniczkach podróży. Wszystkie literki ułożone w odpowiedniej kolejności ujawniały docelową destynację, gdzie uczniowie mieli spotkać się o godz. 12.00. 

W tym momencie kończyły się szkolne obchody EDJ, a władzę w Szkole przejęli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz ze swoim opiekunem - p. Moniką Jaśkiewicz, którzy zaprosili wszystkich na wybory do nowego składu SU.

Dzień był pełen wrażeń, a uczniowie jeszcze długo wspominali poszczególne zadania, które tego dnia mieli do wykonania.

Obchody Dnia Języków Obcych zorganizował zespół przedmiotowy ds. języków obcych. Koordynatorem dnia była p. Agata Kukowka, nauczycielka języka francuskiego. Opiekę nad poszczególnymi salami objęły: p. Joanna Zaborowska-Kubajek, p. Katarzyna Misiuro, p. Maria Brodzik, p. Joanna Kostyra, p. Ewelina Pietniczka, p. Monika Jaśkiewicz, p. Lidia Dębkowska i p. Agata Kukowka. W prowadzeniu sal pomagali im uczniowie klasy siódmej. Opiekę nad podróżującymi po Szkole uczniami sprawowali: p. Magdalena Mazan, p. Magdalena Krawczyk, p. Ewa Hasiuk i p. Joanna Ćwiek. 

 

Dziękujemy wszystkim za wspólną organizację tego dnia!