Obraz może zawierać: 6 osób, ludzie stoją

9 listopada bieżącego roku nasza szkoła wzięła udział w akcji "Niepodległa do hymnu 2018". Jest to ogólnopolski projekt na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości. Dokładnie o 11:11 całą szkołą odśpiewaliśmy Hymn Polski w wyjątkowej aranżacji "Golec Orkiestra". W oryginalnym w pliku muzycznym na tle górskiego pejzażu pokaźna grupa artystów w strojach ludowych trzymała aż stumetrową polską flagę, grając i śpiewając Mazurek Dąbrowskiego. Niezwykłe to było wrażenie!

Następnie uczniowie klas 6, 5 i 4 pod kierunkiem Anny Lill-Bezak zaprezentowali widowisko artystyczno-muzyczne w formie programu telewizyjnego na niby "Za chwilę Relacje”, czyli 11 listopada w szkolnej TV. Na dużym ekranie jako tło całego występu zaprezentowana została kronika historyczna z początku wieku XX, a także zdjęcia bohaterów walki o niepodległość, portrety marszałka Piłsudskiego, rekonstrukcji walk historycznych, obchodów Święta Niepodległości w kraju, pomników i cmentarzy wojskowych i jesienne krajobrazy z polską symboliką              i zniczami. Zdjęcia dla prezentacji przygotował uczeń ostatniej klasy gimnazjum Kajus Majek. W prowadzeniu relacji świetnie się sprawdziły nasze prezenterki - Helena Grajek i Alicja Tyrakowska. W roli reporterki natomiast bardzo ładnie wystąpiła Marysia Czwojdzińska. Uczniowie, jak też grono pedagogiczne, z zaciekawieniem obejrzeli "wywiad" z mieszkańcami Otwocka, w których z powodzeniem wcielili się Sebastian Ruś, Aniela Rębisz, Blanka Borcz i Mateusz Szafrański.

Wysłuchaliśmy również fragmentów wierszy J. Zabielskiej, K. Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Ignacego Krasickiego w poruszającym wykonaniu Jakuba Kurdeja, Sebastiana Rusia, Mateusza Szafrańskiego, Blanki Borcz i Anieli Rębisz. Mieliśmy okazję posłuchać Pierwszej Brygady oraz muzycznej klasyki, wyrażającej tęsknotę do wolności - polonezu Ogińskiego, porywające utwory Fryderyka Chopina     i kultowe piosenki przesiąknięte miłością do Ojczyzny. Dowiedzieliśmy się też ciekawych faktów z historii odzyskania niepodległości.

Najlepszą nagrodą dla artystów było to, że widzowie po zakończeniu widowiska chcieli kontynuacji. Wielkie brawa dla wszystkich uczestników oraz podziękowanie dla Pani Dyrektor Joanny Zaborowskiej-Kubajek za wszelkie wsparcie i pomoc w przygotowaniu uroczystości! Osobne podziękowanie dla Pani Joanny Kostyry za pomoc w nagraniu wywiadu dla „Relacji”, a dla Pani Marysi Brodzik - za wsparcie techniczne.